top of page
  • Writer's pictureלינה מרים שלו

איך לשמור על המערכת החיסונית שלנו בגיל המעברו ולפניו?
הנה שוב מספרים בחדשות על עלייה בתחלואה ושוב הפחד מזדחל אל הלבבות ואל הגופים של אנשים. פחד שנמצא שם כל הזמן, שהכפתור שלו נלחץ בקלות גדולה. כולנו חוששים לבריאותנו. כולנו רוצים לחיות כאן את השנים שניתנו לנו בטוב מבחינה פיזית ונפשית וליהנות מבריאות איתנה.

אז מה אפשר לעשות כדי להעצים את עמידות הגוף שלנו, במיוחד בתקופה רגישה כמו גיל המעבר?


גיל מעבר זה גיל שדי מתעקש איתנו להיות בהקשבה מעמיקה יותר לצרכים שלנו – פיזיים, רגשיים ורוחניים. עקב השינויים ההורמונליים שהגוף עובר, זו תקופה מאתגרת במיוחד גם למערכת החיסונית ול


כן כל כך חשוב להבין יותר פנימה את המהות של המערכת החיסונית ואיך ניתן לחזק אותה מהיסוד ולא רק לקחת ויטמין סי ולקבל חיסון נגד וירוס ספציפי.


אחלוק אתכן היום שנים של למידה, נסיון קליני ותובנות אישיות מסוכמים למספר תובנות מרכזיות.


אתחיל בחלק הכי חשוב בעיני והוא – התודעה שלנו.

התודעה שלנו היא המפתח לבריאות וחולי של הגוף. המחלות כולן מתחילות בתודעה.

לפני שאת נבהלת ומתחילה להרגיש אשמה - "מה הבאתי על עצמי את התחלואים שלי?" –

זו איננה הכוונה. התודעה שלנו מחולקת לחלק המודע (אחוז די נמוך שאנחנו "מנהלים")

ותת המודע – שזו רוב התודעה שקשורה בחוטים בלתי נראים לכלל האנושות, למערכת גנטית, למידעים גבוהים, לתוכנית הנשמה ועוד...


זה החלק שמנהל את העניינים באמת והוא מייצר בריאות וגם חולי בגוף שלנו.

כל מחלה היא סוג של תרופה גם אם אנחנו ממש אבל ממש לא חשות ככה. היא באה להביא שינוי, מודעות, התייעלות, אהבה, חמלה, תיקון. ככל שנשכיל לקבל את זה ולראות את הרמזים העדינים שהתבונה הזו שול


חת לנו דרך המחלה, כך יהיה לנו סיכוי גדול יותר להשתחרר ממנה.


אינספור סיפורים ישנם אל מחלות חשוכות מרפא שנרפאו בתקופה קצרה אחרי שהאדם עשה שינוי דרמטי בחייו בעקבות התובנות שהמחלה הביאה אותו.


איך הדבר הזה עובד? דוגמא - אישה שמתקשה לאפשר לעצמה לנוח ואצה רצה כל היום אחרי משימות, עלולה לחטוף מחלה שתשבית אותה לכמה ימים/שבועות ובמקרים פחות נעימים – שנים כיון שהנפש שלה מבקשת מנוחה. או כעס שאנחנו משאירות ללא ביטוי עלול להפוך למחלה ממארת או לגוש שומני וכו' וכד'. ישנם דברים שממש תוכנתו בתודעה דרך המטען הגנטי או חינוך של ההורים ולגביהם פעמים רבות התחושה היא שאין לנו שום ברירה וזה פשוט הגורל.


גם העמידות שלנו בפני מחלות וירליות היא בחלקה נובעת ממה שהתודעה שלנו מאמינה לגבי מערכת החיסון שלנו. אתן דוגמא: אני גדלתי כבת יחידה, שאימא תמיד שמרה עליה בעשר עיניים. הייתי חולה הרבה בילדות ולכן "הוגדרתי" כאחת עם מערכת חיסונית נמוכה. במשך שנים פחדתי להיות בקרבת אנשים חולים כי תמיד הייתי נדבקת מהם. בשנים האחרונות למדתי לדבר עם המערכת החיסונית שלי. למדתי להגדיר מתי אני "מאפשרת" לגוף שלי להתפרק ולהיות חולה ומתי לא. לקחתי אחריות על החיסון שלי, הבנתי שבסופו של דבר זו הבחירה שלי ואני מנסה בכל פעם לשפוך עוד ועוד אור על חלקים לא מודעים שמנהלים את הבחירה הזו.


מערכת חיסונית מגיבה לפחד ולחרדה. כל סוג של פחד וחרדה מחלישים את המערכת כולל הפחד מהמחלה עצמה. אם אנחנו מסתובבות עם חרדה להיות חולים, זה מחליש את יכולת ההתמודדות שלנו.איך משתחררים מהחרדה ממחלה?

הדרך שבה אני נוקטת היא – להסתכל לפחד בעיניים. לקחת דף ועט ולהתחיל לכתוב את כל מה שאני מפחדת ממנו? לשאול את השאלה – "מה הדבר הכי גרוע שעלול לקרות" – "מה מפחיד אותי בזה?" והאם הפחד שלי הוא אמיתי. האמת יש באמת סיכוי סביר שמה שאני מפחדת – אכן יקרה? לרוב התשובה היא "לא". גם אם התשובה היא כן, ניתן לרכך את הפחד בעזרת דמיון מודרך, האופונפונו (כלי נהדר), NLP וכל כלי שעובד עם התודעה ועוזר לה להפחית חרדות. לרוב זה קשור לשחרור שליטה. (אם ק


שה לבד – אפשר לפנות לעזרה טיפולית נקודתית)


אם הצלחתי להפחית או לשחרר לחלוטין את הפחד, אני אוטומטית נותנת למערכת החיסונית שלי יותר כוחות התמודדות.


דרך מצויינת נוספת "להעצים" את התודעה בהקשר למערכת חיסונית היא "לחזק את האדמה שלנו או להתקרקע". את זה אפשר לעשות במגוון דרכים – עבודה עם אדמה, הליכה יחפים, דמיון מודרך שבו מדמיינים את עצמנו עם שורש נטוע לתוך האדמה.


ודבר אחרון והכי חשוב – שמחה. שמחה, צחוק, תחושת סיפוק מהעשייה שלנו, מערכות יחסים בריאות עם הקרובים לנו – כל אלה הם מנבאים מעולים למערכת חיסונית טובה ושווה מאוד להשקיע בזה תשומת לב וזמן.


לאחר שהתייחסנו אל התודעה – אפשר לעבור לחלק הפיזי, לגוף.

כאן בטח לא אחדש לך הרבה אם אומר שסוכר לבן ופחמימות ריקות הם הגורמים המחלישים את המערכת החיסונית, לעומת זאת ספורט וירקות ירוקים מחזקים אותה.

אני מאמינה שבעידן של


נו רווי המתח והרעלים חשוב לתת לגוף שלנו "אקסטרות" כדי לתחזק אותו.

פרוביוטיקה, ויטמין סי, ויטמין די, כל ויטמיני הבי והברזל, אבץ ומגניזיום – גם אם הם על טווח הנורמה בגוף כדאי לתגבר אותם דרך תוספי תזונה איכותיים.


מנסיון עבודה של מספר שנים עם אחד התותחים בארץ בתחום הזה – אמיר גנוסר ושימוש בתוספים שלו, אני מרגישה כמה זה משמעותי ומחזק את הגוף ממש מבפנים!

למדתי מהגישה שלו לא "להפציץ" את הגוף בתוספים, אלא לתת כמות יחסית קטנה אך לאורך זמן.

ממחקר שנעשה ע


ל התוספים של אמיר גנוסר, נמצא כי אנשים שהתמידו בכמות קטנה לאורך זמן הרגישו שינויים מהותיים בחיוניות, שינה, רמת אנרגייה ועמידות המערכת החיסונית!


תנועה נכונה – לא כזו שמחסלת לנו את הצורה, אלא כזו שמרגישה נעים ומחזק בגוף, כזו שעושה לנו כיף והתמדה בה – מחזקים את מערכת החיסון שלנו.


מערכת חיסונית זה סוג של תקשורת בתוך הגוף שלנו. היכולת שלנו לזהות מה נכון לנו ובריא לנו ומה מזהם ומחליש אותנו. פיתוח מערכת יחסים של אמון עם הגוף מאפשרת לתקשורת הזו לקרות ביתר קלות. לדוגמא – להיות בהקשבה למה שהגוף מבקש לקבל כמזון, לא לדחוף לו 10 כוסות קפה רק כי ממש חשוב לנו להשאר ערניות, לעצור באמצע שיעור זומבה ולנוח אם משהו כואב או לא נעים לנו, לתת לגוף מגע – ללכת לעיסוי/רפלקסולוגיה/שיאצו מדי פעם.


ומילה על אחד הנושאים הכי קונטרוברסליים שמדוברים כרגע – חיסונים.

מהיכרות שלי עם נשים יש כאלה שבחרו להתחסן כשאינן שלמות עם העניין. חשוב לדעת – כל פעולה שאנחנו עושות לגוף ויש לנו בחירה בו – חשוב להמתין שנהיה בהירות לגביו. לא לפעול מתוך לחץ או כי הרופא אמר. כשאנחנו שלמות, אין מלחמה פנימית והגוף מקבל כל דבר בקלות רבה יותר.


בנוסף – תמיד כדאי לא לסמוך רק על חיסון שישמור על הגוף שלנו, אלא במידה ובחרנו להתחסן לראות בזה כתוספת לתמיכה וההגנה הטבעית של הגוף שלנו ולא משהו שיפעל במקומנו.


אם המאמר עורר שאלות ומחשבות – אשמח אם תשתפי אותי ב - 0543003324Opmerkingen


bottom of page