top of page
  • Writer's pictureלינה מרים שלו

גיל מעבר הוא בעצם סוג של לידה??


אותי ריגש בטירוף להבין את זה!! זכיתי ללוות לא מעט נשים בתהליכים של כניסה להריון והכנה ללידה ובשנים האחרונות גם נשים המתמודדות עם תופעות גיל המעבר או טרום מעבר.

ופתאום! ראיתי כמה זה דומה. כמה הלידה דומה לגיל המעבר בכל כך הרבה מובנים רק שללידה אנחנו לרוב מתכוננות. לגיל המעבר לעומת זאת אף אחד לא מכין אותנו.

אז איך זה דומה? ראשית בדיוק כמו בלידה, שבה "נולדת אימא", כלומר היולדת עוברת טרנספורמציה אדירה בגוף שלה ובתודעה שלה – כך בדיוק קורה בגיל מעבר.

אפשר לדמות בקלות את תקופת גיל המעבר לצירי לידה. היא איטנסיבית, מטלטלת, מציפה באותה מידה. גלי החום כמו צירי לידה מקדמים אותנו אל הסוף. סוף של תקופה אחת ותחילתה של תקופה שנייה בחיינו. כל כך הרבה פעמים אני שומעת את האישה אומרת – אני רוצה לחזור לעצמי. כל כך חשוב להבין ולקבל את זה – גיל מעבר מעביר אותנו טרנספורמציה ומעולם לא נחזור להיות אותו דבר. כמו שאי אפשר "ללדת בחזרה". את אימא מהרגע שילדת ולא משנה מה יקרה אחר כך

כך מהרגע שחצית את המעבר – את כבר לא אותה אחת ובאופן טבעי זה מפחיד ומעורר חרדות בדיוק כמו הלידה.


בלידה אין מקום ל"לא נעים", לאנשים או דברים מיותרים. זה תהליך מזקק שמקרב אותנו מאוד לחייה שבנו. החיבור לחייה הזו שבפנים – ככל שהוא חזק יותר, הלידה מוצלחת יותר.

באופן דומה אחד המאפיינים של נשים בגיל המעבר שאין להן סבלנות "לשטויות", שאין מקום יותר לדברים מיותרים בחיים. יש איזו בקשה פנימית לנקות את כל מה שמיותר – מזונות מיותרים, עיסוקים מיותרים, אנשים מיותרים. אישה בגיל מעבר מחוברת הרבה יותר, בדיוק כמו היולדת לאינטואיציה שלה, לידה, לחכמה. לא סתם קוראים לגיל הזה – גיל החכמה.


וכמובן היום יש לכל אישה את


הבחירה, התיאורטית לפחות – כיצד ללדת.

יש נשים הבוחרות לידה טבעית או לכל הפחות לידה פעילה, שבה הן שותפות מלאות, מחוברות לעוצמה שלהן, לצרכים שלהן, לגוף שלהן ויש נשים שמעדיפות פשוט לצלול לתוך הלידה בלי להתכונן יותר מדי – "מה שיהיה, יהיה". יש יתרונות וחסרונות לכל בחירה כזו. וגם קורה לא אחת שאישה בוחרת ללדת בדרך מסויימת, אבל הלידה לוקחת אותה למסלול שונה לחלוטין ממה שתוכנן.


נהוג בחברה שלנו להכין את האישה ללידה כי זה ברור לנו שאף אחת לא מקבלת ספר הדרכה כיצד ללדת, כיצד לעבור בשער הזה. מה שפעם בחברות שבטיות היה חלק יום יומי ומוכר מההוואי – היום נעשה בפיקוח רפואי עם המון התערבויות ולכן כדי לגשר ולתווך על הפער הזה, נכנסה ההכנה ללידה על מגוון צורותיה.


אני טוענת – כדי לעבור את גיל המעבר כמו לידה טבעית ולצאת ממנו מחוזקת ומעוצמת כמו שיוצאים מלדה שהסתיימה בטוב. האם אני עוברת את גיל המעבר בתחושה של עוצמה, תחושה שאני הולכת לקראת משהו חדש ומרגש או שאני חווה אותו כמכה שנפלה עלי ואין לי מושג מה לעשות איתה ואיך לצאת ממנה.


אז מה צריך בשביל לעבור את גיל המעבר כמו לידה הכי מדהימה שאי פעם חווינו – הלידה המחודשת של עצמינו? בואי נגזור מתוך ההכנה ללידה פעילה ומעצימה:

- להכין את התודעה


- להכין את הגוף הפיזי

- להכין את הגוף הרגשי

- במהלך הלידה – לקבל תמיכה מתאימה, שעוזרת להקל ולעבור את זה בזרימה מבלי להתקע בשום שלב.


חשוב לא לטעות – לידה טובה זו לא בהכרח לידה קלה.

אין לנו ציפייה לעבור את גיל המעבר בקלילות בלי להניד עפעף.

האם יהיה שם כאב? – מובטח

האם יהיה שם קושי שירגיש קשה מנשוא – מובטח

האם יהיו תפניות בדרך וצורך לקחת כיוונים לא מתוכננים – מובטח

אבל ההבדל הוא בהתכווננות נכונה, בהכנה בכל הרבדים ובכך שלא תהיי שם לבד. אני אהיה שם לצידך. אהיה שם כדי לעזור לך להתכונן ואם את כבר בתחילתו או בשיאו של גיל המעבר –

ללוות אותך יד ביד דרך כל המהפכים והטלטלות, להקל על הכאב ועל הסבל, לעזור לגוף וללב

ולעזור לך לעבור את השער ולמצוא את עצמך בצד השני בכל פעם מחדש – שונה אך שלמה יותר ויותר. אני רוצה להיות הדולה שלך – לגיל המעבר!

לפרטים נוספים, דברי איתי: 0543003324Comments


bottom of page