top of page
  • לינה טרנה

דלקת בדרכי השתן - אימלאא! איזה פחד!

Updated: Apr 27, 2021


הכאב החד בבטן, צריבה בפיפי. תמיד קורה בזמן הכי לא מתאים. מבאס וגם מלחיץ כי אם לא מטפלים מיד תמיד יש סכנה של התפשטות לכליות ואז... טוב, מי רוצה להגיע לזה בכלל?

כ-70 אחוז מהנשים חוות את זה לפחות פעם אחת בחייהן וכ-30 אחוז באופן כרוני. לחוות את זה באופן כרוני זה אומר לקבל אנטיביוטיקה לפעמים בתדירות של פעם, פעמיים בשנה. לא להיט, לכל הדעות!

אז מה עוזר? ניגוב הצואה כלפי מעלה, חמוציות, פרוביוטיקה, תזונה מותאמת, טיפולים אלטרנטיביים?

מה עושים כדי לא לחטוף את הצרה הזאת שוב?

הייתי רוצה להתייחס כאן לסיבה העמוקה לדלקות בדרכי השתן במטרה לגרום לך, קוראת יקרה להתבונן על התופעה הזו מזווית נוספת, שאולי תעזור לך להיפטר ממנה אחת ולתמיד ואולי אפילו להימנע ממנה מלכתחילה.

אז בואי נתבונן רגע במערכת השתן כמערכת שמשקפת משהו בנפש שלנו. ברמה הזו מערכת השתן מדברת על זרימה בחיים ועל רגשות הקשורים להישרדות, פחד. תחשבי על זה רגע – מה קורה לאדם ממש ממש מבוהל? הוא יכול להשתין במכנסיים, נכון? ילדים משתינים בלילה לעתים כשיש חלום מפחיד. ישנו קשר ישיר בין פחדים, לרוב פחדים בסיסיים, הישרדותיים לשלפוחית השתן. כליות לעומת זאת מדברות על מוסר, חוקים, כללים, שיפוט. (מוסר כליות). כשיש יותר מדי חוקים וכללים או פחות מדי מהם, נוצרים פחדים והנה ההקשר בין הכליות לשלפוחית השתן.

ס' הגיעה אלי כי סבלה מדלקות שתן חוזרות.

ס' סיפרה שבגיל צעיר התייתמה מאם והיחסים עם האם החורגת תמיד היו קשים ומסרסים. היום כאישה עצמאית ומצליחה בתחומה היא לעתים נופלת למלכודת של ביקורת עצמית גבוהה (שיפוט, מוסר - כליות) וממש קורעת את עצמה בעבודה כדי לעמוד בציפיות של עצמה וחס וחלילה לא לאבד את הקרקע מתחת לרגליים. שמנו לב שבכל פעם שיש טיפה ירידה בהזמנות בעסק שלה, היא מאוד נלחצת ולפעמים זה נגמר בהתפרצות של הדלקת (פחד-שלפוחית). יחד הבנו שבגלל העדר אם בעצם מעולם לא הייתה קרקע יציבה תחת רגליה ולכן כל דבר קטן שמערער לה את האדמה, מעורר פחד קמעי ועוצמתי, המתבטא בסופו של דבר בהתפרצות הדלקת. עשינו עם ס' עבודה משולבת של רפלקסולוגיה (כדי לחזק את תחושת הביטחון שלה ועבודה ממוקדת על מערכת השתן) וכן עבודה ברמת התת מודע דרך דמיון מודרך ומספר כלים נוספים כדי למצוא את העוגן שלה וללמוד להיות ה"אם" המיטיבה עבור עצמה. תוך שניים, שלושה טיפולים ס' נפטרה מדלקת, שלא חזרה עד היום (יותר משנתיים)

מ' הגיעה אלי עם תסמונת השלפוחית הכאובה (כאב כרוני באגן, ללא דלקת חיידקית ומתן שתן תחוף). היא סיפרה שנשואה באושר והכל טוב בחייה מלבד התופעה הזו. די מהר כשנגענו בעברה הרחוק של מ' גילינו ילדות בצל אלכוהוליזם של האב. מ' סיפרה על תחושה של אי יציבות, של פחד קבוע מעונש. בעיקר על התחושה המעיקה שאי אפשר לדעת מתי תנחת המכה ואיכשהו למנוע את זה. תחושה של חוסר אונים וקרקע מאוד לא יציבה תחת רגליה. היו שני מפגשים לא פשוטים בהם מ' לראשונה נזכרה בפרטים, בתחושות שלה ובכעס שלה כלפי האם שלא הגנה. במקומות האלה אפשרתי למ' לחוות מרחב בטוח ומוגן, לא שופט ועשינו יחד עבודת ריפוי עמוקה לכל המקומות שנפגעו, תהליך סליחה עם ההורים ועם עצמה. העבודה הרגשית המשיכה בחלומות ולאחר כחודש וחצי מ' חוותה הקלה מאוד משמעותית. למדנו יחד לזהות את הטריגרים בחייה לכאבים וכך יכלה להמשיך ולשמור על איכות חיים גבוהה למרות שהתופעה כיום מוגדרת ככרונית.

לא תמיד מדובר בחוויות עמוקות וקשות מהסוג הזה ולפעמים גם טריגרים "קטנים" יכולים לעורר את הדלקת – מעבר דירה, סקס עם אדם שאנחנו לא מכירות, ריב ונטישה של אדם יקר וכד'

בגיל המעבר מתווסף נושא נוסף והוא הירידה ההורמונלית

הירידה בהורמון האסטרוגן והפרוגסטרון עלולה לפגוע ברקמות הריריות,

להחליש אותן ולגרום להן להיות דקות ורגישות/ כך לעתים נשים ימצאו את עצמן עם תחושת אי נוחות כרונית ודלקות חוזרות ונשנות כיון שהדופן בין האיברים נחלשת מה שמייצר גירוי מתמיד על שלפוחית השתן שנוטה אז להפוך לרגישה, כאובה ולפתח דלקת חיידקית או מכאנית ביתר קלות.


לכל אלו יש כמובן מגוון פתרונות רפואיים וטבעיים וחשוב לתפוס את זה בזמן ולא להזניח.

לדוגמא - ישנם ויטמינים, מינרלים וצמחים שאפשר לקחת כדי לעזור לרקמה הפנימית להיבנות מחדש ובכך למנוע את מעבר החיידקים ואת הזיהומים התכופים.


דרך טיפול רפלקסולוגי ניתן לעתים ליצור הקלה משמעותית על הדלקת

כיון שהרפלקסולוגיה יכולה לעבוד על המרכיב הדלקתי בגוף וגם ישירות על מערכת השתן.


אם גם את סובלת מדלקות חוזרות ולא מצליחה להיפטר מהתופעה, יש לי כמה כלים שיוכלו לעזור לך. מוזמנת לכתוב לי על המקרה הספציפי שלך ובשיחה קצרה נבדוק איך אפשר לסייע לך.

61 views0 comments
bottom of page